7/24 Acil Kurutma Hizmeti
0532 562 15 43
SEKTÖREL BİLGİLER
- İnşaat Kurutma Cihazı 
- Kurutma Cihazlarının Sağladığı Avantajlar 
- İnşaat Kurutma Sistemlerinin Ekonomik Çözümleri Ve Avantajları 
İnşaat Kurutma Cihazı 
İnşaat Kurutma Cihazı

İnşaat Kurutma İşlemleri

İnşaat kurutma sistemleri artık günümüz teknolojisinde kurutma alanında insanlara oldukça kolaylık sağlayarak birçok farklı faydaları da bulunmaktadır. Doğal yollar ile kurutulan inşaatlarda malzemelerde tam olarak kuruma sağlamadığı gibi birçok farklı sorunla ve hasarlar sık şekillerde gözlenmekteydi, ancak bu cihazlar ile olası sorunlar ortadan kalkarak garantili ve kaliteli bir hizmet sunmaya başlamıştır.

Son teknoloji cihaz yardımı ile kurutulan inşaat işlemlerinin kullanılmamasının ilk nedeni malzemelerin nemli kalmamasını sağlamak ve inşaatların istenilen süreler içerisinde en ektili şekillerde teslim etmesinde yardımcı olmasındandır. Bunların dışında cihaz kullanımlarının inşaatlara ve kullanılacak alanlara birçok farklı avantajları bulunmaktadır bunlar ise genellikle şu şekillerde olmaktadır;

 • İnşaat kurutma işlemleri ekonomik çözümleri sunar

 • Bu sistemleri kullanarak bilgi, beceri ve ayrıca gerekli ekipmanları da sağlamaktadır.

 • Doğal yollar ile kurutmalarda birçok farklı sorunlar ve aksilikler meydana gelir, ancak cihazlar ile kurutma sistemlerinin kullanılması sonucunda herhangi ufak bir sorun dahi yaşanmamaktadır.

İnşaat Kurutma Sistemleri Ekonomik Çözümleri Ve Avantajları

Ülkemizde inşaat sektöründe kar artışlarının giderek düşmeye başladığı bu günlerde, inşaat maliyetlerinin düşürülmesi ve daha ekonomik çözümleri sunmaları için en önemli etken ise kesinle inşaat bitim sürelerinin daha kısa süreye indirilmesi olmaktadır. İnşaatların istenilen sürelerde ve kısa zamanlarda sorunsuz ve kalite bir şekilde teslim edilebilmesi için içerisinde kullanılan malzemelerin yani, epoksi, parke, zemin döşemeleri, şap, beton ya da ayrıca farklı endüstriyel zemin uygulamalarının hızlı kurutulması gerekmektedir. İnşaatlarda kullanılan bu malzemelerin doğal yollar ile kurutulması için uzun bir zaman dilimi gerekmektedir ve bu uzun süren kuruma zamanları ise inşaat bitim tarihlerini de uzatmaktadır. Ancak artık yeni sistemler ile inşaatların teslim süreleri daha kısa süreye indirilebilir ve bu noktada farklı cezai şartlar uygulanabilmektedir. Bu noktada en önemli unsur ise kesinlikle kurutma sistemleri olmaktadır.

İnşaatların istenilen zamanlarda bitirilmesini isteyen mimarlar, müteahhitler, inşaat firmaları, taşeron şirketler ve kamu kurumlarının yeni inşaatlarda kullanılan ürünlerin kısa sürede ve hızlı modern bir şekilde kurutulması her en iyi sistemlerin başında gelmektedir. Ancak ülkemizde bu uygulamalar bazı firmalar tarafından oldukça yüzeysel ve kolay yöntemler ile yapılmaktadır fakat gereken hizmetler ise bu noktada alınmamaktadır. İnşaat kurutma sistemlerinde özel tasarım makineler ve cihazlar olmadan etkili bir kurutma işlemleri sağlanamaz ve sonrasında ki yapılacak olan bütün işlemler ve malzemeler de kurumayacağı için inşaatlarda gecikme ve teslim süreleri uzamış olmaktadır. Kurumamış olan inşaatlarda hangi çeşit parke modelleri olursa olsun erken döşeme ve olası nem sorunlarından dolayı da döşemelerde kabarma, şişme vb. diğer sorunlara sebep olmaktadır.Kurutulmamış İnşaatlarda Risk Faktörleri Nedir?
Nem bilindiği üzere yaşam alanlarında olması durumunda birçok farklı sorunları da beraberinde getirmektedir. Buna göre özellikle de inşaat yapım aşamasında ıslak ve nemli malzemeleri kurutulmaması sebebi ile birçok hasar meydana gelmeye başlar ve malzemeler dökülür istenilen sonucu kesinlikle vermez. Bu durum karşısında ise inşaat firmasının da sektörde kötü ve kalitesiz bir imajı oluşmaya başlar ve bu zararların giderilmesi için firmalar ek maliyet giderleri oluşturacağından büyük zararları da beraberinde getirmektedir.

Teslim süreleri kurutma sistemleri ile daha kısa zaman dilimine indirilebilir. İnşaatların bitim tarihleri ve aynı zamanda iş birimlerinin de birbirlerine bağlı olmalarından dolayı aralıksız bir çalışma performansının olması gerekmektedir. Nemli alanların kurutulmamasından kaynaklanan gecikmeler ise bütün inşaat planlarında aksamalara neden olur. Ayrıca istenilen tarihlere yetişmeyen inşaatlar bu gecikmelerden dolayı kira kayıpları, satış aksaklıkları ve mali daralma gibi farklı sorunları beraberinde getirir. Bu belirtilere bakıldığı zamanda ise kurutma işlemlerinin sayısız faydası olduğu gözlenmektedir.

İnşaatlar Neden Kurutulmalıdır?

İnşaatlar yapıları gereği belli bir zaman içerisinde teslimleri yapılmaktadır ancak bu süreleri ise, büyüklükleri, mevsimler değişiklikler ve olası sorunlara karşı bitim tarihleri uzayabilmektedir. Ancak olası sorunların önüne geçerek her açıdan avantaj sağlayan sistemlerin kullanılması durumunda inşaatların bitim süreleri artık kurutma cihazları ile giderek kısalmaya başlamıştır. Çok eski zamanlarda müteahhitler kendi projelerini bitirmek ve teslim etmek için yaklaşık olarak iki yıl kadar bir süreye işlemlerini devam ettiriken artık günümüz teknolojisinde aynı proje sadece 8 aylık bir süre zarfında tamamlanmaktadır. Tabi doğal şartlarda bu süreler içerisinde inşaat malzemelerinin kuruması mümkün olmamaktadır.

Fakat sürekli kısalan inşaat yapım aşaması genel olarak ısı yalıtım sistemlerinin mantıklı bir şekilde ve uzman kişilerce kullanılmasından dolayı yapım aşamasında inşaatlarda bulunan nem tamamen olarak kurutulmaktadır. Neme bağlı olan dökülmeler, çatlamalar vb. diğer sorunlar ise bu sistemler ile tamamlanmaktadır. Ancak kurutulma işlemleri tamamlanmayan binalarda ilk yıllar kullanımlarında ısıtma için harcanan enerji masrafları yaklaşık olarak %300 ile 400 daha fazla olmaktadır. Bu ise ailenin ekonomik açıdan giderlerinin daha da fazla olmasına sebep olurken, neme bağlı olarak evlerde birçok farklı sorunlar gözlenebileceği gibi farklı hastalıklara da neden olur. İnşaat nemlerini almanın birçok farklı yöntemleri bulunmaktadır ve bunlar ise genel olarak, havalandırma sistemleri, ısıtma, tekrar havalandırma ve son olarak da nem alma ve kurutma cihazlarının kullanılması gibi alternatifleri kullanıcılarına sunmaktadır.

İnşaat Kurutma Sistemlerinde En Doğru Yöntem Nedir?
İnşaat yapım aşamasında sürekli su ile iç içe olduğundan fazla nemi ve ıslaklıkları mutlaka özel ve modern cihazlar ile alınması gerekmektedir. Bu yöntemler ise havalandırma, ısıtma, tekrar havalandırma ve aynı zamanda nem kurutma ve nem alma cihazlarının kullanılması birçok açıdan fayda sağlar. Kurutma cihazları ise bu alanda nem alam cihazı ve adsorpsiyon nem alma cihazları olarak iki farklı şekillerde incelenmektedir. Bu münferit sistemlerin farklı avantaj ve ayrıca dezavantajları da bulunmaktadır.

Havalandırma Sistemleri

Kurutma işlemlerinde havalandırma hizmetleri en ekonomik alternatifleri sunmaktadır. Fakat bu uygulama için de mutlaka havalandırma sistemlerinin yeterli bir dereceye sahip olması gerekmektedir dış sıcaklıklar yüksek ve havada ki nem oranlarının ise mutlaka düşük olması gereklidir. Genel olarak ise dış sıcaklıklar 12c’nin altına düşerse eğer, hava istenilen nem oranlarını elde edemez. Diğer bir yöntem ise kuru havanın inşaatın içerisine verilmesidir ve bu durumlarda ise hava nemi alır ve sonrada dışarı atar. Bu uygulama ise yüzlerce hatta binlerce kez hava sirkülasyonu yapılması anlamına gelmektedir. Teorik olarak geçerli olan bu sistemler genellikle şantiyelerde gerçek aşamaları yansıtmamaktadır ve genellikle büyük oranlarda sınırlayan doğal ve değişiklik gösteren etkenler ülkemizde mevcut ilkim koşulları olmaktadır. Birçok kişinin de bildiğinin aksine ise sıcak yaz aylarında ki kurutma sistemleri kış aylarına göre genelde daha verimsiz olmaktadır. Bunun sebebi ise yaz aylarında nem oranlarının yüksek olması nedeni ile özellikle de gece sıcaklıkların düşmesinden dolayı hava artık inşaatta bulunan malzemelerin nemleri alacak durumlarda olmamaktadır.

Günümüzde ise % olarak havada bulunan nem oranları ortalama şu şekillerde olmaktadır.

Ay Ankara İstanbul İzmir

Ocak %75,0 %77,5 %71,2

Şubat %71,0 %76,3 %69,9

Mart %63,0 %76,3 %66,9

Nisan %65,0 %73,5 %62,7

Mayıs %62,0 %73,6 %58,2

Haziran %59,0 %70,2 %51,3

Temmuz %50,0 %69,9 %48,6

Ağustos %52,0 %71,2 %50,6

Eylül %55,0 %72,5 %54,8

Ekim %62,0 %75,9 %63,4

Kasım %70,0 %76,7 %70,2

Aralık %77,0 %77,2 %73,1

Kombi Isıtma Ve Havalandırma Sistemlerinin Özellikleri

Türk inşaat sektörü kapsamında birçok firma sahipleri genellikle kış aylarında neredeyse her zaman bu sistemleri kullanmaktadır. Uygulama kapsamında ise, kuru, soğuk hava dışarında iç bölümlere verilerek ısıtılma işlemleri gerçekleştirilmektedir ve bu noktada ise genellikle buhar basınçlarının düşmesi inşaat nemleri ile zenginleştirilmektedir ve ayrıca tekrar havalandırma sistemleri ile tekrar dışarı atılmaktadır. Bu esnada ise ısıtma ve havalandırma sistemleri pratik uygulama alanlarında az kullanımları sağlanır ve buna göre düşük ortam sıcaklıkları ve aynı zamanda düşük nem değerleri elde edilmektedir.

Uygulamanın Dezavantajları Nedir?


 • Teknik inşaat kurutma sistemlerine kıyasla doğal yollar ile kurutulması istenmesinde hava şartlarına güvenmek gerekmektedir. Özellikle kış aylarında ülkemizde ortalama olarak nem değerleri yükselmeye başlamaktadır ve bu da havayla doğal bir nemin oluşmasını sağladığı gibi dışarıdaki soğuk havanın da nem kapasitesini bu sayede düşürmektedir.

 • İstenilen mevsim değerleri mevcut olduğunda dahi özellikle de büyük inşaat işlemlerinde meydana gelen aşırı su miktarlarından dolayı da çok fazla sayıda hava değişimlerini mutlaka yapmak gerekmektedir ve bu işlemlerde tabi ki inşaatların sürelerini daha da uzatmaktadır.

 • Diğer yandan ise ısıtma ve aynı zamanda havalandırma sistemlerinde her zaman için aşırı kurutma riskleri de bulunmaktadır ve bu işlemlerde ise özellikle de çimento katmanlarında ayrılmalara ve çatlaklıklara neden olmaktadır. Ayrıca anhidrit katmanlarda ise yaklaşık olarak 32c’nin üzerinde aşırı ısınmalar sonucunda tepkileme hızlarında düşmeler yaşanmaktadır ve diğer yandan 40c’nin üzerinde seyir eden yine anhidrit artık bağlama yeteneklerini yitirmeye başlamaktadır.

 • Havalandırma ve artı olarak ısıtma sistemlerinin diğer bir dezavantajı ise, ısıtmalar için harcanan bütün yüksek enerji miktarları olmaktadır bunun nedeni ise, harcanan ısı enerjileri bilinmesi gerekmektedir ki camdan tekrar dışarı gitmektedir.

Kombine Isıtma Ve Havalandırma Sistemleri

Yapıların ve binaların ısıtma sistemleri henüz devreye girmemişse ve kullanılmıyorsa eğer, elektrikli olan ısıtıcılar yerine genel olarak mazotlu ya da gazlı ısıtma sistemleri tercih edilerek kullanılmaktadır. Bu uygulamalar büyük bir dezavantaj sağlar bunun nedeni de, doğrudan mazotlu ya da gazlı ısıtma sistemleri ile yakılan her kilo fosil yakıtlar için yaklaşık olarak 0,9 kilo su buharı meydana gelmektedir ve bu şekillerde ise inşaatlarda neme doyar ve esas kurutma sistemlerinden saparak istenilen sonucu elde etmemektedir. Konusunda uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan sistemlerde birçok farklı zararlar ve hatalar meydana gelmektedir. Özellikle de ısıtıcıların yanına nem cihazlarının konulması durumu olmaktadır ve aşırı şekillerde nem üretiminden dolayı da kendi kendini tamamlayan kısır bir döngü bu noktada meydana gelmektedir. Kurutma sistemleri ve yöntemleri alanında bilgisizce yapılan uygulamalarda sonucunda farklı zararlarda yaşanmaktadır. Bu noktada ise İstanbul için gösterilen değer ise bütün Türkiye’yi yansıtan ortalama değer aralıkları olmaktadır.

Çoğu aylarda ise havada bulunan nem oranlarının yaklaşık olarak %70’in üzerinde olduğunu görmekteyiz ve bu ilkim koşullarında ise sadece havalandırma sistemleri ile kurutma yapmak kesinlikle mümkün olmayarak istenilen sonuçları da vermemektedir. Gece sıcaklıklar düşer ve buna bağlı olarak da havada ki nem oranları yükselmeye başlar bu da %80’nin üzerinde yer alan bir değer olmaktadır. Gündüzleri ise en düşük olan periyotlarda dahi gece boyunca inşaat malzemelerinin kurmadığı anlamını taşımaktadı8r. Duvar ve aynı zamanda ise zemin yüzeylerinde yoğuşma noktasının altında bir değer meydana gelerek bu da malzemelerin tekrar kısa sürede nemlenmesine sebep olmaktadır. İnşaat kurutucu sistemlerinde eşit ve yanı zamanda kalıcı bir kurutma işlemlerinin ortalama nem oranları yaklaşık olarak %50 ile 60 arasında olmalıdır. Dağılma çatlak vb. gibi sorunlara neden olan aşırı kurutma sistemleri bu esnada söz konusu olmamaktadır.

Adsorbsiyon Kurutucu Sistemleri

Bu kurutma sistemleri genel olarak silika jel ve ayrıca lityum klorür gibi maddelerin nemi içerisinde hapsetme özelliklerini kullanarak uygulanan bir yöntem olmaktadır. Özel olarak üretimleri sağlanan bu madde ise yavaş bir şekilde dönen seramik bir çarkın da petek şekillerde ki içyapısında bulunmaktadır. Bu noktada ise odaların nemli havası genel olarak seramik çarklardan geçirilerek gerekli işlemler bu sayede uygulanmaktadır.

Adsorbsiyon Kurutucu Genel Tanımı

Cihazların uygulama esnasında yer alan çark yavaş bir şekilde dönmeye devam eder ve ayrıca nem doymuş olan bölümlerde elektrikli ısıtıcılar ile ısıtılmaktadır bu durumlarda ise nem tekrar kısa sürede buharlaşmaya başlayacaktır. Bu uygulamalar ise genellikle sıcak ve nemli havalarda bir hava çıkış hortumları ile mutlaka açık alanlara verilmesi gerekmektedir. Nemli ve sıcak bir şekilde dışarı verilen havadaki ısı enerjisinden bu esnada artık yararlanılamaz bunun sebebi ise artık pencerelerden dışarı verilmiştir ve kullanılamaz. Diğer yandan yüksek enerji kullanımları her zaman dezavantaj sağlar bunlara örnek verilmesi gerekirse eğer, yaklaşık olarak 12c’nin altında olan sıcaklıklarda aynı nem alma sistemlerine sahip olan Yoğuşmalı kurutuculara kıyasla da dört kat daha fazla olmaktadır. Aynı zamanda aşırı şekillerde kuru hava beslemesi olmasından dolayı da aşırı kurutma risklerini bulunmaktadır. Bu yöntemler de kuru havadaki nem oranları % 10 civarında olmaktadır.

Kurutma sistemlerinin avantajı ise düşük ve az sıcaklıklarda son derece verimli bir şekilde çalışmalarını sürdürmesidir, ancak bilinmesi gerekmektedir ki şantiyelerde ve inşaatlarda bu durumun çok fazla bir önemi bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise 10c’nin altında olan sıcaklıklarda ortalama olarak hava nem alacak durumlarda olmadığından dolayı hızlı şekillerde bir kuruma da söz konusu olmamaktadır. Bu Yoğuşmalı kurutma sistemlerinin çalışma prensipleri ise genel olarak buzdolabı ile karşılaştırılmaktadır. Nemli olan hava fan yardımı ile soğuk bir bloğun üzerinden geçmektedir ve hava ise bu esnada 16c’ye kadar düşürülmektedir. İstenilen yoğuşma derecesine ulaşıldığında fazla olan nem soğutma ızgarasına gelir ve yoğuşmaya başlar. Nemi alınmış olan hava ise genellikle enerjinin de optimum şekillerde kullanılabilmesi için eşanjörlerden geçirilerek ve yoğuşma prosesinden meydana gelerek ısı yardımı ile tekrar istenilen başlangıç sıcaklıkları bu esnada elde edilmektedir.

Yoğuşma uygulamaları esnasında havadan elde edilen ve alınan enerji ısı pompası sistemlerine göre kurutma evresine geçirilmektedir ve devre kapalı olduğunda da ısı enerjisi yapı ve bina içerisinde tepkime enerjisi olarak kullanımları sağlanmaktadır. Diğer yandan ısıtma ve artı havalandırma sistemlerine bu esnada kıyaslandığı zamanlarda kurutma sistemlerinin avantajları oldukça yüksek bir nem alma kapasitelerine sahip olarak hizmet vermektedir bu esnada cihaz başına 24 saatte yaklaşık olarak 150 litre alır ve inşaatlarda da sürekli olarak yüzde kırk nemli hava verilmektedir. Bu sayede enerji tüketimleri oldukça az olmaktadır ve ısı sürekli olarak sirkülasyon içerisinde olduğundan önceden adı geçen sistemler ile kıyaslandığı zamanlarda yoğuşmalı olan kurutucuların kullanılması da maddi acılardan daha ekonomik bir çözümü kullanıcılarına sunmaktadır.

Yoğuşmalı Kurutucu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nedir?
Uygulamalarda genellikle fiziksel açılardan kullanılmasında herhangi bir aksilik yaşanmaz, bunun nedeni ise özel yapılan testlerde ise kurutma esnasında uygulanan %80 ile 90 olan nemlerin kurutma sistemleri tamamlandığı zamanlarda %50 ile 60’a kadar düştüğü belirlenmektedir.

Diğer yandan kuru bir ilkbahar aylarında da mavi gökyüzü altında havalandırma sistemlerinden yararlanırmış gibi bir kurutma işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Buna göre ise bilgisizlik nedeni ile günümüz çalışma sistemlerinde halen birçok usta ve ayrıca mimarların da iddia ettiğinin aksine yoğuşmalı kurutma sistemlerinde kesinlikle aşırı şekillerde bir kurutma söz konusu olmayarak yaşanmamaktadır.

İnşaat Kurutma İşlemlerinin Teknik Uygulamaları Nedir?
İnşaat kurutma uygulamaları için kullanılan yöntemlerden bağımsız olarak sıcaklıklar genellikle bir parametre görevini görmektedir. Bu alanda havanın alabileceği nem sınırları bulunarak doygunluk sınırları genel olarak hava sıcaklıklarına bağlı olarak kendini göstermektedir. Sıcaklıklar için genel olarak hava tarafından alınan maksimum sıcak buhar miktarları vardır ve havanın gerçekte barındırdığı su buhar oranları ise sıcaklık altında maksimum su buharlarına bağlı olarak bağıl hava nemi adı verilmektedir. Yani bilinmesi gerekmektedir ki havanın bağıl nemi %50 olduğu zamanlarda o anki sıcaklıklar için gerekli olan maksimum su miktarlarının yarısı havada çözülmüş olmaktadır.

Havanın SU Oranları Nedir?
Sıcaklıkların genel olarak kurumaya olan etkileri ve nedenleri ile aşağıda bulunan tabloda beş sıcaklık örnekleri verilmektedir ve bu noktada ise havadaki nem oranları ise her zaman için yaklaşık olarak %80 oranında olmaktadır.

Sıcaklık 25 C 20 C 15 C 10 C 5 C

Bağıl Hava Nemi %80 %80 %80 %80 %80

Su Oranı g/m2 16 12 9 6,5 4,5

Bu oranlar ise oldukça önemli bir temel fizik kurallarını göstermektedir ve genellikle de oda sıcaklıkları düşmeye başladığı zamanlarda ve bağıl nem sabit kalındığında ise mutlak su oranları da bu esnada düşmeye başlamaktadır. Yani bilinmesi gerekmektedir ki hava olduğundan daha da az bir nem alabilmektedir. Odaların sıcaklıkları yaklaşık olarak 10c’nin altına düşerse eğer, kurutma sistemlerinin uygulamalarında da çok fazla faydası olmamaktadır. Bunun genel nedeni ise havada dışarı verebilecek olan çok az bir su bulunmaktadır ve buna rağmen yüksek olan sıcaklıklarda dahi nem inşaat maddelerinden havada çok fazla şekillerde su buharını tutabilmektedir.

Yüksek Sıcaklık Oranları Havadaki Nemi Almaya Yetmez

Dışarıda havanın nem oranları genel olarak doygunluğa ulaşmış ise ve aynı zamanda ise başka nem almayacak kadar da yüksekse eğer, sıcak yaz aylarında dahi teknik yardımcı araç ve gereçler olmadan kurutma işlemleri gerçekleşemez. Fiziksel açıdan bakıldığı zamanlarda ise bu şartlar altında kurutma sistemlerini gerçekleştirmekte mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda neredeyse kurumuş olan bölgelerde sürekli olarak havalandırma sistemleri uygulanarak yüksek nemlerden dolayı tekrar nemlenebilmektedir. Bu durumlarda ise bilinmesi gerekmektedir ki inşaat kurutulacağı yerde tekrar nemlenmeye başlamaktadır.

Doygunluk Eğrisi Ne Olmaktadır?
Genel olarak bir inşaat kurutucularının yardımları ile odada bulunan bağıl nem düşürülürse eğer, mutlak nem oranları da düşmeye başlayacaktır. Bu şekillerde olan nem katmanları ise şap ya da duvar sıvası gibi malzemeler kuru oda havası arasında meydana gelen buhar basıncı ile düşüşe başlar ya da buhar basınçları farklı şekillerde olan maddelerin içerisinde ki kapiler hareketleri artırmaya başlar. Bu esnada genel sonuç ise madde daha hızlı bir şekilde kurumaya başlar.

Uyarı! Fazla Isıtma Ve Kurutma Uygulaması Kısa Sürede Bir Kurutma Sağlayacak Anlamına Gelmez

Bilinmesi gerekmektedir ki daha fazla ısıtma ve aynı zamanda kurutma sistemlerinden yararlanmak performans açısından kısa sürede bir kurutma sistemlerini sağlamaz. Bunun nedeni ise, maddelerin yüzeylerinde bulunan nem maddenin içinden gelen nemlerden daha hızlı bir şekilde buharlaşırsa eğer, sutaşıma yolu olan kapiler yollar kırılır ve buharlaşma sınırı ise maddelerin iç bölümlerinde kadar kayarak bunların sonucunda ise su artık yüzeye çıkamaz bir hal almaktadır. Katmanlarda biriken ve kalan sular ise sadece buhar difüzyonları ile dışarı atılmaktadır bu kurutma sistemlerinin prosesini oldukça uzatmaktadır. Bütün yüzeylerin kuru olmasına karşın bu yüzeylerin yaklaşık olarak bir ya da iki milimetre altında yer alan maddeler halen ıslaktır. Bu durumlarda olduğundan dolayı da üzerine uygulanan kaplamalar bunlarda; laminant, parke, epoksi vb. işlemler uygulanırsa işlemlerin sonrasında hasarlar ve birçok zararlar meydana gelmektedir.

Kurutma Süreleri Nasıl Belirlenmelidir?
Ortamdaki sıcaklıklar artmaya başladığı zamanlarda nem alma kapasiteleri de artmaya başlamaktadır. Buna göre ise optimum hava değişim oraları da bu esnada kurumayı hızlandıran faktörlerden bir tanesi olmaktadır. İstenilen süre içesinde ve daha hızlı bir kuruma için yağmurlu olan havalarda inşaat kurutucu cihazlarının yanına mutlaka fan konulması gerekmektedir. Bu esnada kuvvetli bir hava sirkülasyonu sebebi ile hızlı bir buharlaşma meydana gelir ve maddelerin yüzeyinde olan hava akış hızları da ne kadar yükselirse eğer kuruma prosesi de o kadar hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak bilinmesi gerekmektedir ki yapılarak da bağlı olarak kuruma süreleri kurutucu fanlar ve cihazlar ile yarı yarıya kısalmaktadır.

Teknik olarak uygulanan inşaat kurutmalarında ise bazı zamanlarda istenilen sonuçlara ulaşılmaz. Ancak inşaat kurutmalarında fizik yasaları içerisinde bütün müteahhitler için optimum şartlar ve koşulları sağlayabilmektedir ve aynı zamanda hafta ya da ay olarak da inşaat yapım süreleri en etkili şekillerde ve garantili olarak kısalmaktadır. Bu sistemlerden avantaj sağlamak mümkündür faydaları ise şu şekillerde olmaktadır.

 • Dışarıda ki havadan bağımsız bir şekilde inşaat uygulamaları gerçekleşmektedir ve gecikmeler yaşanmadan yüksek bir planlama emniyetlerini de kullanıcılarına sunmaktadır.

 • İstenilen süreler içerisinde şap, zemin kaplama ve döşemeleri ayrıca iç sava uygulamaları da yapılabilmektedir.

 • Duvarların en iyi şekillerde kurutulduğundan dolayı boya işlemlerine geçilmektedir ve herhangi bir aksaklık yaşanmaz.

 • İnşaatlar teslim edildiği zamanlarda malzemeler kuru ve olası sorunlar giderildiğinden dolayı kullanımlarında nemlerden dolayı zararlar asla yaşanmaz. Buna göre müşterilerden nemden kaynaklanan sorunlar kesinlikle yaşanmamaktadır.

 • Yapıların etken bitmesi durumunda ise kira ve satışlarından gelen maddi kazançlarda istenilen sürelerde elde edilmektedir.

 • Uzmanlardan alınan kurutma hizmetleri sayesinde inşaatlar olduğundan daha kısa sürede ve garantili olarak kurumaktadır, bu sayede erken kullanılmaya başlar ve harcanan masraflar erken gelen kira ödemeleri ile en ektili şekillerde karşılanabilmektedir.

 • Binaların yıllık ısıtma giderleri de bu sayede daha aza indirilmektedir.

 • Zemin döşemeleri, şap uygulamaları ne zaman hazır olacağı genel olarak müttehitler tarafından bilinmektedir.

 • Soğuk kış aylarında yetersiz ısıtma yapılmasının önüne geçilir.

 • Nemlerden meydana gelen küf, rutubet, kötü koku ve özellikle de insan sağlığına zararı bulunan sorunlar kesinlikle iyi bir şekilde kurutulan inşaatlarda yaşanmaz.

 • Odalarda ki nem uzun bir süre %75’in üzerinde olması durumunda ve bazı zamanlarda ise bu oran %70 olduğunda duvarların yüzeylerinde kapiler yoğuşması sebebi ile çok fazla nem alır bu ortamlarda küf mantarlarının büyümesi için uygun bir alan oluşur. Yani bilinmesi gerekmektedir ki havadaki nem oranları %100’e yani yoğuşma noktasına ulaşmadan ve su yoğuşmadan ilk önceki durum bu olmaktadır. Küf mantarları insan sağlığına zararlı olduğundan dolayı bu noktada hijyenik açılardan ciddi kusurlar yaşanmaktadır.

Kurutma Sistemlerinde Donanım Ve Ekspertiz Nedir?
Teknik sistemleri uygulanarak kurutulan inşaatlarda ekonomik ve maddi açılarda yararı kesin olarak bilinmektedir. Bu esnada ise kurutma prosesi yöneltilmektedir ve inşatların ya da yapıların kurutma süreleri bu sayede oldukça kısalmaktadır. Aynı zamanda nemden kaynaklanan bütün şikayetler ve hasarlar önlenerek enerjiden de büyük oranlardan bir tasarruf sağlanmaktadır. Bu alanda bilinmesi gerekmektedir ki ekonomik başarı ve çözüm önerileri için uygun olan cihazların ve makinelerin seçimleri ve ekipmanları ortağın bilgisi olmaktadır.

Donanım Ekspertiz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Son teknoloji ürünler olan kurutma sistemleri pistonlu kompresör yerine döner pistonlu kompresör olarak kullanımları etkili şekillerde sağlanmaktadır ve sıradan bir pistonlu kompresörlere kıyasla da oldukça yüksek bir performans sunmaktadır.

 • Döner pistonlu olan bu sistemleri profesyonel hizmet veren inşaat ve yapı kurutucuları her alanda taşınabilir özelliklere sahip olarak ayrıca depolanabilir.

 • Ürünler her zaman anında kullanımlara hazır özelliklere sahiptir ve birçok standart kurutuculara kıyasla yağların kompresörlerde toplanması için de önceden belirtilen bir süre boyunca dik durması gerekmektedir.

 • Oldukça dayanıklı iskeletlere ve parçalara sahiptir, ürünlerin gelişimlerinde uzun yıllar süren bir deneyim vardır. Bu sebeplerden dolayı ise kurutma cihazları oldukça uzun ömürlü olarak yaklaşık olarak 8 ile 12 yıla kadar dayanıklılığını kaybetmeden kullanımları en etkili şekillerde sağlanmaktadır.

 

TKL Rental bir TROTEC kuruluşudur.

 
HIZLI BAŞLANGIÇ
- Hakkımızda
- Müsteri Yorumları
- Referanslar
 

 
E-BÜLTEN
Haberler ve Duyurular ile ilgili bilgi almak için...
© 2016 Copyright TKL Rental DIVISION | Tüm Hakları Saklıdır  NemKurutma.com.tr